RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
ПРЕКОГНИТИВНИ СОНИШТА
Вторник, 12 Април 2011
Слика
НАПРЕДНИ НЕАНДЕРТАЛЦИ
Вторник, 30 Ноември 2010
Слика
СРАМЕЖЛИВЦИТЕ УМИРААТ МЛАДИ
Понеделник, 01 Ноември 2010
Слика
ШИЗОФРЕНИ ШТИКЛИ
Вторник, 18 Јануари 2011
Слика
СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО ВРЗ МАЖИ
Среда, 24 Август 2011
Слика
ВНИМАВАЈТЕ, СТРЕСОТ Е ЗАРАЗЕН
Вторник, 06 Декември 2011
Слика
ЕМОЦИОНАЛНА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА
Четврток, 27 Октомври 2011

Постигнувањето во општеството се проценува со погрешно дефинираниот критериум според кој принудно сте ставени во позиција другите да ви определуваат колку сте успешни.

Алберт Бандура


Барај
Барај само:

Барај клучни зборови мозок

Вкупно 47 најдени.

Страница 1 од 3
1. ОПШТ АДАПТАЦИОНЕН СИНДРОМ
(СТАТИИ/ПАТОПСИХА)
... минута вашиот крвен притисок ќе почне да се покачува што ќе создаде предиспозиција за оштетување пред се на срцето или мозокот, односно опасност од излив во мозокот или срцев удар. Мускулите кои сте ги ...
Дали навиките во штедењето и трошењето се програмирани во нашиот мозок?   Сигурно барем еднаш сте се запрашале себеси зошто односот што го имате кон парите е таков каков што е или пак истото ...
... вашите манипулатори, ги оневозможувате да ви го контролираат животот.   Обично перење на мозокот Оваа манипулативна техника многу често ја користат огласувачките и маркетинг агенциите, но и ...
4. ЕМОЦИОНАЛНИ ВАМПИРИ
(СТАТИИ/ПСИХАЕМОЦИИ)
... со вештина да одите на работа со своевиден „заштитен штит“ кој нема да дозволи отровните стрелички на критизерот да ви го нарушуваат расположението. Ако добро го истренирате мозокот да се справува со непријатните ...
5. ТРОЕН МОЗОК
(СТАТИИ/НЕУРОПСИХА)
... минатиот век, неврнаучникот Пол Меклејн го формулирал својот модел за еволуцијата на мозокот и однесувањето, нарекувајќи го „троен мозок“. Голема популарност оваа теорија добива со книгата објавена во ...
... на своевиден начин и навистина е. Во однос на неврохемијата на чувството што го добивате, вашиот мозок како да е „издрогиран“.   Улогата на кортизолот Во ситуации кога сме под силен стрес, како ...
7. ХАЛО ЕФЕКТ
(СТАТИИ/СОЦИОПСИХА)
... расудување за кое дури и да ни биде предочено дека влијае врз нашиот расудувачки процес може да не бидеме свесни дека ни се случува. Ова е интересна активност што се случува во нашиот мозок затоа што не ...
8. ПРОЗОРЕЦ КОН ИНТИМАТА
(СТАТИИ/НЕУРОПСИХА)
Ново фасцинантно истражување открива дека е можно да се одреди на кого мислиме преку анализа на снимки од нашиот мозок. Истражувачите од Корнел Универзитетот откриле дека преку напредни техники ...
9. САДИЗАМ И МАЗОХИЗАМ
(СТАТИИ/ПСИХАСЕКС)
... млечна киселина која исто така се доживува задоволувачки. Хемикалиите кои се лачат во мозокот, како што се серотонинот и мелатонинот, може да бидат под влијание на емоционалното и стресно искуство. Ефектите ...
10. ДИГИТАЛНА ТЕЛЕПАТИЈА
(СТАТИИ/САЈБЕРПСИХА)
... команди на роботи преку мозокот повеќе не е дел само од научната фантастика, туку сосема изводливо во реалноста.   Но, мозочните импланти се дел од инвазивната технологија, па нивната употреба ...
Ако мислевте дека мозокот кога решава некој проблем може да биде дефокусиран, сте се излажале.    Истражувачите од Карнеги Мелон Универзитетот преку испитувања со магнетна резонанца утврдиле ...
12. ПСИХОНЕУРОИМУНОЛОГИЈА
(СТАТИИ/НЕУРОПСИХА)
... на фактите.   Имено, Ејдер открил дека имуно-системот може да учи исто како и мозокот. Ова претставувало шок и било во директна спротивставеност со дотогашниот преовладувачки став во медицината, ...
13. И ВЕРУВАТЕ ЛИ НА ИНТУИЦИЈАТА?
(СТАТИИ/ПСИХАЕМОЦИИ)
... можеби најдобро е да ја сфатиме токму интуитивно, а не со преголемо размислување за неа. На некој начин таа е како автопилот во мозокот, па ако ја вклучите ќе ги процесира информациите и регулира вашето ...
14. ПСИХОЛОГИЈА НА ПРОСТУВАЊЕТО
(СТАТИИ/ПСИХАЕМОЦИИ)
... мера за да се фокусираме на останатите области од животот. 2. Разбирање зошто – кога ќе се случи неправдата, нашиот мозок интензивно ќе бара одговори зошто таа се случила. Можеби тоа објаснување нема ...
15. КОГА ЛАГИТЕ ЌЕ СТАНАТ ВИСТИНА
(СТАТИИ/СОЦИОПСИХА)
Со само малку вежба, луѓето може да научат како да кажуваат лаги кои не би можеле да се разликуваат од вистината.   Истражувачите од Нортвестерн Универзитетот откриле дека со одредено множество ...
... имаат некакво оштетување во меморијата или слично, тие сосема нормално си функционираат во општеството.   Соништата најчесто се приказни кои не се ништо повеќе од организирани од мозокот искуства ...
За прв пат, научниците открија како луѓето, но и другите цицачи, еволуирале до степен да имаат интелигенција. Истражувачите го идентификуваа моментот во историјата кога еволуирале гените кои ни ...
18. КАКО УТВРДУВАМЕ КОЈ Е ГЛАВЕН?
(СТАТИИ/СОЦИОПСИХА)
Во социјална ситуација речиси сите луѓе прават добра проценка на тоа кој како се рангира во социјалната хиерархија.   Истражувачите покажале дека користиме поинаков дел од мозокот кога учиме ...
Ако сакате некој да постигнува повеќе, давајте му комплименти.   Постои еден дел од мозокот, наречен стриатум, кој се активира во случај кога некој ќе ве награди, без оглед дали се работи за ...
Осамените луѓе имаат помалку сива маса во областите на мозокот задолжени за погледот и други социјални знаци.   Ова го утврдиле истражувачите предводени од Др. Риота Канаи од Институтот за Когнитивна ...
<< Почеток < Пред 1 2 3 Следно > Крај >>
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.