RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
ИЗБОРЕТЕ СЕ СО СТРЕСОТ
Среда, 11 Мај 2011
Слика
САБОТАЖА НА РАБОТНОТО МЕСТО
Вторник, 18 Октомври 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
МАРИХУАНАТА ГО МЕНУВА МОЗОКОТ
Вторник, 01 Ноември 2011
Слика
ПАРИ ЗА ЖИВОТНИ ЗАДОВОЛСТВА
Вторник, 21 Декември 2010
Слика
ЗОШТО ТАГУВАМЕ ПО СТРАНЦИ?
Понеделник, 15 Ноември 2010
Слика
ЗАБРАНЕТО ОВОШЈЕ
Среда, 11 Мај 2011
Слика
ТЕРОРИСТИТЕ НЕ СЕ ЛОШИ ЛУЃЕ
Среда, 10 Август 2011

Несреќата најдобро се дефинира како разлика помеѓу нашите таленти и нашите очекувања.

Едвард де Боно


Барај
Барај само:

Барај клучни зборови фејсбук

Вкупно 27 најдени.

Страница 1 од 2
Можеби сте од оние кои сакаат да имаат безброј пријатели на фејсбук, но внимавајте, тоа може лошо да се одрази врз вашата психичка ситуација. Иако за некого големиот број на пријатели на фејсбук ...
... исто така во еден од зададените тестови прави разлика меѓу своите испитаници и корисниците на други социјални медиуми – како Фејсбук на пример. Истражувачите утврдиле дека учесниците се чувствувале повеќе ...
... според тоа што моментално го правам.“ 6. Престанете да се споредувате со другите Споредбите кои не се фер можат најмногу да не повредат. Џо има 3 000 пријатели на Фејсбук, а јас имам само 300. Мери ...
4. 7 ФЕЈСБУК ЕФЕКТИВНИ НАВИКИ
(СТАТИИ/САЈБЕРПСИХА)
Краток опис на психологијата на Фејсбук во 7 точки... Сакале или не, Фејсбук е насекаде и ќе продолжи да биде насекаде особено сега кога филмот кој ја опишува неговата генеза - Социјални мрежи - ...
5. "ПАРАДОКСИТЕ" НА ИНТЕРНЕТОТ
(СТАТИИ/САЈБЕРПСИХА)
... доказ да сето тоа. На насловната страна на еден британски медиум стоеше насловот "Фејсбук шири сифилис." Ова е светското резонирање кое се користеше за да се дојде до овој заклучок: инфекциите од сифилис ...
... време со нас и не' познаваат најдобро. Но и непознатите можат лесно да не проценат: според облеката, музиката што ја сакаме па дури и постовите на фејсбук. Меѓутоа, нашите најблиски имаат причини да ...
Вработените секое утро се будат среќни, но нивното добро расположение се губи веднаш штом почнат да ги извршуваат работните обврски. Тоа го покажа двегодишното следење на пораките испратени преку ...
8. ЗОШТО СПОДЕЛУВАМЕ ИНФОРМАЦИИ?
(СТАТИИ/СОЦИОПСИХА)
... на мобилен телефон, Фејсбук и други социјални мрежи. Но зошто некои содржини се препраќаат почесто отколку други и што ги тера луѓето да шират информации? Според Јохан Бергер, автор на истражувањето, ...
... нови слики на Фејсбук. „Мене навистина ми е тешко да се одделам од компјутерот," – вели Кеш. „Тешко ми е да си речам: Тргни се од компјутерот – оди да ги навадиш цвеќињата." Дали менува нешто ако ...
... смеете повеќе, ќе ви помогне да изградите постабилни социјални врски од кои можете да добиете многу голема поддршка во животот. И ваков тип на стабилна врска не можете да ја изградите преку фејсбук или ...
11. НАРЦИСИТЕ НАОКОЛКУ И ВО НАС
(СТАТИИ/ПСИХАГОН)
... империја од овие моменти, и си ги постирал на интернет и притоа продал над 2 милиони копии. Макс се фали дека добива по 5 понуди за секс секојдневно преку неговите профили на Фејсбук и Твитер. „Ова е сосема ...
12. СТАРОСТ - ГРДОСТ
(СТАТИИ/ПСИХАГОН)
... Тие можат истовремено да гледаат телевизија, да седат на фејсбук, да им пишат пораки на нивните пријатели и да ја читаат последната лекција што ја учеле на училиште. Меѓутоа, како што старееме, извршувањето ...
... од Интернет. Еден од неговите последни пациенти беше зависен од Фејсбук играта “Фармвил”, занемарувајќи ги своите две деца само за да може да игра. Додека Фејсбук покерот и “Фармвил” може да доведат ...
14. (НЕ)УСПЕШЕН ФЕЈСБУК
(СТАТИИ/САЈБЕРПСИХА)
Доколку некогаш сте се запрашале како и зошто настанал Фејсбук, еве ја вистинската причина. Нова студија покажува дека Фејсбук е всушност резултат на Харвардски психолошки експеримент кој ненамерно ...
15. ТИН ФЕЈСБУК ДЕПРЕСИЈА
(СТАТИИ/САЈБЕРПСИХА)
Според докторите, Фејсбук депресијата лошо влијае врз тинејџерите кои се опседнати  со оваа социјална мрежа. Истражувачите сеуште не знаат дали да ја класифицираат како фаза на депресијата која ...
16. РЕАЛНО НАСПРОТИ ВИРТУЕЛНО
(СТАТИИ/САЈБЕРПСИХА)
Опасно е премногу да се поистоветувате со вашиот виртуелен идентитет. Во ова време ни се случуваат огромни промени во општеството поради постоењето на социјалните мрежи како што се Twitter и Facebook. ...
17. ЛЕКОВИТИ ПРИЈАТЕЛИ
(СТАТИИ/СОЦИОПСИХА)
... квалитетот и цврстината на социјалните врски навистина можат да направат разлика. „Да имате 1 000 пријатели на фејсбук е толку небитно во споредба со тие вистински пријатели што ви даваат поддршка – ...
18. СО КОГО ОДИТЕ НА КИНО?
(СТАТИИ/ПСИХАГОН)
... на Марк Зукенберг стана Марк Зукенберг,” “Без разлика дали тоа се испоставува како вистина или не,” Ајзенберг за многу луѓе засекогаш ќе биде Зукенберг, соосновачот на Фејсбук, вели Херис. Херис, професор ...
19. ФЕЈСБУК ПРОТИВ СРАМЕЖЛИВОСТ
(СТАТИИ/САЈБЕРПСИХА)
Дали Фејсбук е за срамежливците тоа што водата е за жедните? Џош Чајлс е срамежлив. Во друштво на непознати луѓе тој често чека некој, било кој, да го праша нешто или да започне муабет. На забава, ...
20. ДРУШТВЕНА АМИГДАЛА
(СТАТИИ/СОЦИОПСИХА)
... на амигдалата варираше со бројот на контакти кои личноста ги имаше на сајтовите за социјално вмрежување како Фејсбук или Твитер, бидејќи не е јасно дали за тоа е потребен истиот когнитивен напор за одржување ...
<< Почеток < Пред 1 2 Следно > Крај >>
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.