RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО БИОПСИХА

Слика
ОПЛОДУВАЧКИ ПРОГЕСТЕРОН
Петок, 25 Март 2011
Слика
СИНДРОМ НА СКРШЕНО СРЦЕ
Четврток, 01 Декември 2011
Слика
ВЕЖБАЊЕ ПРОТИВ НЕРВОЗА
Петок, 08 Април 2011
Слика
ВАЛКАНИ И НЕМОРАЛНИ МИСЛИ
Петок, 02 Декември 2011
Слика
ТЕТА МОЗОЧНИ БРАНОВИ
Среда, 14 Декември 2011
Слика
ПОВРЗЕТЕ СЕ СО ВАШАТА МАЧКА
Четврток, 23 Декември 2010
Слика
ТЕРАПИЈА СО МИЛЕНИЧИЊА
Вторник, 13 Септември 2011
Слика
СЕ ЗА КУЧИЊАТА
Понеделник, 29 Ноември 2010
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
УСПЕШНО ПСИХОЛОШКО СОВЕТУВАЊЕ
Сабота, 01 Октомври 2011
Слика
СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО ВРЗ МАЖИ
Среда, 24 Август 2011
Слика
ФАКТИ ЗА БАКНУВАЊЕТО
Среда, 26 Октомври 2011
Слика
ВИСТИНАТА ЗА ИНТЕРНЕТ ЗАВИСНОСТА
Четврток, 29 Септември 2011
Слика
ФЕНОМЕН НА СТРАВОТ
Петок, 17 Декември 2010
Слика
ИЗБРКАЈТЕ ГИ НЕГАТИВНИТЕ МИСЛИ
Понеделник, 31 Октомври 2011
Слика
ТЕРАПИЈА СО ЗБОРУВАЊЕ
Четврток, 03 Март 2011
Слика
ПАРИТЕ НЕ НОСАТ СРЕЌА
Среда, 12 Јануари 2011

Има еден  многу чуден парадокс, дури кога ќе се прифатам себеси за таков каков што сум, дури тогаш можам да се променам.

Карл РоџерсБОЛНИ НА ПОЛНА МЕСЕЧИНА PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 3325 пати
Петок, 08 Април 2011 21:32

Според едно ново истражување, животните почесто се разболуваат при полна месечина отколку во останатите периоди од месецот.

полна месечина

Истражувањето покажува дека за време на полна месечина, случаите на заболени животни се зголемуваат. При испитувањето на 11 940 случаи на медицинскиот ветеринарен центар во Колорадо, истражувачите откриле дека тогаш ветеринарните посети се интензивираат за 23% кога станува збор за мачките, и 28% за кучињата.

Итните случаи најчесто биле или за срцев удар или некаква траума.

„Често се случува да ги слушнете ветеринарите кога има многу работа да речат: „Господе, да не е полна месечина?“ – вели главниот истражувач Реган Велс од Универзитетот за ветеринарна медицина и биомедицински науки. „Се верува дека тогаш имаат најмногу работа.“

ветеринар и маче

Меѓутоа, верувањата не помагаат во науката. И покрај бројките кои кажуваат многу, Велс сеуште не знае зошто се случува ова.

„Тешко е да се објасни клиничката значајност на овие податоци,“ – вели таа.

Истражувањата за мистериозните лунарни врски имаат долга историја меѓутоа покажуваат различни резултати. Пар истражувања од 2001 година испитуваа колку луѓе се нападнати од животни за време на полна месечина. Британските истражувачи открија лунарна врска, додека истото истражување во Австралија покажа дека овие појави не се поврзани.

болно куче

Неодамна, научниците открија дека загадувањето на плажите е поголемо за време на полна месечина. Ова откритие е поврзано со варијациите поврзани со месечевиот циклус.

Поврзувањето на однесувањето на животните со фазите на месечината се покажа како нелогично. Едно објаснување е дека повеќе луѓе и животни се надвор за време на полна месечина затоа што ноќта е посветла и пријатна за прошетка. Ова објаснување пак, ја оправдува одлуката на британската полиција за зголемување на патролите за време на полна месечина.

буф на полна месечина

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.