RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
10 СОВЕТИ ЗА ПРИЈАТЕЛСТВО ВО ВРСКАТА
Понеделник, 14 Ноември 2011
Слика
ПСИХОАНАЛИЗА ЗА СПОРТИСТИ
Вторник, 08 Ноември 2011
Слика
ВЕРУВАТЕ ЛИ ВО РЕИНКАРНАЦИЈА?
Четврток, 03 Февруари 2011
Слика
ПРОЗОРЕЦ КОН ИНТИМАТА
Петок, 08 Март 2013
Слика
ПАРАНОРМАЛНА ПСИХОЛОГИЈА
Понеделник, 19 Декември 2011
Слика
ИСПИТНА ТРЕМА
Понеделник, 07 Март 2011
Слика
ЕМОЦИИ И ДЕМЕНЦИЈА
Вторник, 15 Март 2011
Слика
ГЕШТАЛТ ПСИХОЛОГИЈА
Понеделник, 07 Март 2011
Слика
ПСИХОЛОГИЈАТА НА ДАРТ ВЕЈДЕР
Понеделник, 31 Октомври 2011

„Се што не иритира кај другите може да не одведе кон подобро разбирање на себеси.“

Карл Густав Јунг


Сваштарник


БОИТЕ НИ ПОМАГААТ ДА СЕ ФОКУСИРАМЕ PDF Печати Е-пошта
(2 гласови, просечно 5.00 од можни 5)
прочитано 2689 пати
Среда, 31 Август 2011 15:32

Луѓето можат да се фокусираат на повеќе од три предмети истовремено ако тие имаат иста боја.

три жолти тениски топчиња

Психолозите од Универзитетот Џон Хопкинс покажаа дека кога играчите носат униформи, тоа им дава шанса на гледачите, играчите и тренерите да преминат преку човечките граници да забележат повеќе од три предмети истовремени. Истата боја на униформи им дозволува да ја преминат границата затоа што тие ги гледаат поединците како една структура.

Од предавање на топка, до дриблинг, повреда, одбрана...понекогаш на гледачите им е тешко да го пратат нивниот омилен тим во акција.

овоштија и бои

Бојата им помага на фановите, судиите и тренерите да останат фокусирани на играта. Но што ако и двата тима носат иста боја? Мислите дека ќе можете да го набљудувате натпреварот со исто внимание?

Да не беа дресовите во различна боја, играта ќе беше тешка за следење. Психологот Џастин Халберда вели дека нашиот мозок има проблем со следењето на повеќе од три предмети или луѓе истовремено.

билјарт топчиња

„Постои нешто фундаментално во начинот на кој е направен нашиот мозок заради што нашиот мозок може да се поврзе само со три предмети истовремено," – вели доктор Халберда.

Најновото истражување на Универзитетот Џон Хопкинс покажува дека бојата го привлекува нашето внимание. Кога повеќе играчи носат иста боја, мозокот може да прати неколку од нив истовремено. Доброволците кои гледале серија на обоени точки можеле да избројат голем број од нив, но сите биле во иста боја.

фудбалери

„Наеднаш можете да ги видите сите, еве да речеме 70 предмети во вашето визуелно поле но само ако имаат иста боја," – вели доктор Халберда.

Тој вели дека ваквата способност е корисна во секојдневниот живот затоа што помага при организацијата и брзото броење на предмети со иста боја. „Ако сакате да си го направите животот поедноставен, бирајте иста боја. Ако сакате брзо да забележувате повеќе предмети истовремено, гледајте да бидат во иста боја."

бои

И едно е сигурно: бојата го прави следењето на спортскиот натпревар поедноставно.

 

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.