RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

„Токму она што го знаеме е тоа што не спречува да научиме нешто“

Клод Бернард


Сваштарник


4 ЧЕКОРИ ДО БЛАГОДАРНОСТА PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 4834 пати
Петок, 11 Ноември 2011 16:31

4 чекори до благодарноста во добри и лоши времиња...

благодарност

Во светот на благодарноста постои проблем. Лесно е да се биде благодарен кога сонцето сјае, кога соништата се остваруваат, кога изгледа како се во светот да се случува пред нашите нозе. Но, предизвикот на благодарноста доаѓа со проблем. Дали сме благодарни кога ќе се боцнеме на трн од роза? Кога нашиот перфектен план не се остварува? Кога ни се чини дека сите врати ни се затвораат? Кога губиме во љубовта?
Како можеме да бидеме благодарни и во тажните моменти како во среќните? Роберт Симонс, професор по психологија на Универзитетот во Калифорнија, вели: “Благодарноста е став, не е чувство кое може лесно да се посака.”

сонце
Дури и кога не сме задоволни со нашиот живот каков што е, тој потенцира, “доколку благодарни моменти, треба да биде предизвикана и емоцијата на благодарност, тоа е како подобрување на вашиот став и како резултат на тоа станува поенергичен и самоуверен.”
Пред да ја открие моќта на “благодарам”, човекот, Џон Кралик, кој треба да стане судија во Врховниот суд во Калифорнија, кратко после прифаќањето на благодарност живееше во една соба, доживувајќи затегнати односи и гледајќи падови на законот во тешки времиња.
На ова ниско ниво, за време на прошетката по Ехо планините на Пасадена, Калифорнија кога почувствува “растечка свест, внатрешен глас.” Она што го слушна беше неговото: “Додека не научиш да бидеш благодарен за работите кои ги имаш, нема да ги добиваш работите кои ги сакаш.” Тој момент го промени неговиот живот.

затворена врата
План за благодарност во добри и лоши времиња во четири чекори

Еве еден едноставен план за отворање на вратата за среќата во вашиот живот.
Насмевки: Започнете го и завршете го денот со насмевка. Што ако не се чувствувате така? Пронајдете нешто што ќе ве насмее. Барајте во списанијата додека не најдете слика која ќе ве натера да се восхитите од смеење. Насмевнете му се на некого кого го сакате, дури и доколку ве повредил. Како? Преку сеќавањето на среќните моменти кои сте ги споделиле.
Благодарни посети: Направете неочекувана посета на некого на кого му требате. И доколку не можете да ја посетите таа личност, пратете и подарок.

насмевка
Зборовите “Ти благодарам.” Толку често во текот на денот љубезноста ја земаме здраво за готово. Некој го чува лифтот за нас или ни ја отвора вратата. Личноста во редот гледа дека имаме само две работи и не пушта да одиме пред неа. Колку пати сте забележале дека ова се случува, а личноста која го добива овој љубезен гест, едноставно климнува со главата и продолжува да зборува на телефон наместо да рече “благодарам”.
Благодарам белешки: Пронајдете место во вашиот дом за да ја претворите масата во благодарно биро.

благодарност кон блиски
•    Наполнете една корпа со канцелариски материјал, бележници, па дури и роденденски картички
•    Уверете се дека имате барем две функционални пенкала во корпата
•    Додадете една книга со поштенски марки
•    Купете весник во кој ќе забележите некој кој според вас заслужува белешка за благодарност и одете на состанок со него. Кога ќе му ја пратите белешката, додадете го и состанокот.

благодарам порака

Тоа што ќе го забележите е дека поминало долго време од денот  кога ќе си речите “треба да напишам благодарна белешка за тоа лице” и денот кога всушност ќе ја напишете и ќе ја пратите преку пошта.
Баш преку таквите благодарни белешки Кралик си го промени животот. Одлучи да му напише на синот белешка за благодарност како специјален подарок, но откри дека не ја ни знае адресата.

раце за благодарност
Крали рече: “Стануваме толку опседнати со секојдневието што го губиме контактот. Одлучив сам да напишам белешка наместо да му испратам некој што ја напишала машина. Кога некој добива рачно напишана белешка тие знаат дека таа доаѓа од личност проценила својата одлука да ја напише. Рачното пишување за мене е поприфатлив доказ за грижа.”
Нивната врска се промени речиси моментално. А функционира и во љубовните врски.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.