RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
ЉУБОВ, АХ ЉУБОВ
Вторник, 14 Февруари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
СЕКС И ТЕЛЕВИЗИЈА, МАЈКИ И ДЕЦА
Вторник, 25 Октомври 2011
Слика
ПОБЕДНИЧКИ МЕНТАЛИТЕТ
Четврток, 26 Јануари 2012
Слика
ШИЗОФРЕНИ ШТИКЛИ
Вторник, 18 Јануари 2011
Слика
ВЕРБА ВО ЖИВОТ
Петок, 19 Ноември 2010
Слика
ИНТЕРПЕРСОНАЛНА ПРОЕКЦИЈА
Понеделник, 18 Април 2011
Слика
ДАЛИ ЕТИЧНОСТА НИ НОСИ СРЕЌА?
Четврток, 17 Ноември 2011
Слика
СТАРОСТ - ГРДОСТ
Петок, 15 Јули 2011
Слика
РОБОТ НА ИДНИНАТА
Вторник, 07 Декември 2010
Слика
КАРАКТЕР И СЛИКИ
Четврток, 23 Декември 2010

Несреќата најдобро се дефинира како разлика помеѓу нашите таленти и нашите очекувања.

Едвард де Боно


СКОПЈЕ
Sun, 14 Feb 2016 8:30 am CET
Partly Cloudy
2°C
До: 10°C
Од: 1°C
Изгрев  6:31 am
Залез 5:04 pm
Ветер: 1.61 kmh
Влажност: 100 %
Видливост: 1.21 km
Притисок: 982.05 mb
Расте
 
Tommorow
 14 Feb 2016
Partly Cloudy
 
17°C / 7°C
Tommorow
 15 Feb 2016
Mostly Sunny
 
21°C / 6°C
Tommorow
 16 Feb 2016
Sunny
 
21°C / 6°C
Tommorow
 17 Feb 2016
Sunny
 
20°C / 6°C
Tommorow
 18 Feb 2016
PM Showers
 
16°C / 5°C
Tommorow
 19 Feb 2016
Partly Cloudy
 
15°C / 2°C
Tommorow
 20 Feb 2016
Mostly Sunny
 
14°C / 0°C
Tommorow
 21 Feb 2016
Partly Cloudy
 
13°C / 1°C
Tommorow
 22 Feb 2016
Sunny
 
14°C / 2°C

ОПСЕСИВНО-КОМПУЛСИВНО РАСТРОЈСТВО PDF Печати Е-пошта
(1 глас, просечно 5.00 од можни 5)
прочитано 11339 пати
Вторник, 16 Август 2011 16:25

Опсесивно-компулсивните нарушувања се генетски, но главната причина поради која се појавуваат се трауматските доживувања.

човек со опсесивно-компулсивно растројство
Во споредба со повеќето ментални нарушувања, опсесивно-компулсивните нарушувања не секогаш се појавуваат како резултат на гените или пак поради нарушената рамнотежа на серотонинот – најчесто се појавуваат поради трауми.

Дефиниција

Опсесивно-компулсивното нарушување (Obsessive Compulsive Disorder (OCD)), според MayoClinic.com, е нарушување при кое личноста има нерационални стравови наречени опсесии кои ја предизвикуваат личноста да повторува одредени однесувања кои се наречени комплусивни однесувања. Вавквите акции го попречуваат животот на личноста и нивната способност да функционираат нормално и да живеат квалитетно.

миење раце

Видови на опсесии и компулсивни однесувања

Едно лице кое страда од опсесивно-компулсивно нарушување е опседнато од следниве неколку работи:

- бактерии и зарази
- повреда врз другите луѓе
- ред и перфекција
- сексуални мисли
- хиперактивност

моливи на маса

Најчести компулсивни однесувања се следниве:

- постојано миење на рацете
- броење (на пример плочки на подот кои мораат да имаат цел број)
- прегледување (на пример, постојано прегледување дали вратите во куќата се затворени)
- постојано повторување на одредени активности (миење на раце и сл.)
- средување или организирање на работите на одреден начин (по азбучен ред)

опсесивно чистење

Причини за појава на опсесивно-компулсивно нарушување

Иако се смета дека гените се виновни за појавата на опсесивно-компулсивното нарушување, најверојатната причина е всушност доживување на некоја траума. Луѓето кои силно реагираат на стрес имаат зголемен ризик за здобивање со ваква болест, според MayoClinic.com. На пример, едно лице кое за малку ќе се разболело од смртна болест, сигурно претрпило голема траума од самата помисла дека може да се разболи, па со текот на времето почнува постојано да ги мие рацете за да спречи појавување на било каква друга инфекција. Најчесто ги мијат рацете пред да јадат или да фатат некој предмет, избегнуваат било каков допир со други луѓе и ги мијат рацете ако се фатат за рачката на вратата затоа што сметаат дека има премногу бактерии и шири зарази.

лекување со апчиња

Лекување и прогноза

Опсесивно-компулсивното нарушување се лекува со психотерапија и примање на лекарства (антидепресиви), но може да трае со години затоа што опсесиите тешко се оттргнуваат од мозокот и потребно е подолго време за да се формираат нови мисли и опсесии. Иако и самата терапија со разговор е доволна, некои доктори преферираат електро-конвулзивна терапија врз оние кои не покажуваат подобрувања за време на сеансите. При оваа хирушка интервенција, мозокот прима електро шокови со помош на електроди кои се прикачени на двете страни на главата и се’ со цел да се зголемат нападите во мозокот кои ослободуваат невротрансмитери.
Луѓето со опсесивно-компулсивно нарушување го разбираат сопственото нерационално однесување, но се чувствуваат сигурни кога го прават тоа. Без разлика на тоа, тие продолжуваат да живеат во страв.

броење скалила

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  

Коментари  

 
0 #3 шокиран!небитен 17-02-2015 01:43
значи #шокиран, ти си ги миеш рацете заради лична хигиена, океј е сето тоа. Но OCD МОРААТ да се измијат 5 пати со ред раце, 10 пати дневно, 20,30,50 не знам колку. ФИКСНО 5 пати дневно, бидејќи чувствуаат дека доколку не се измијат точно 5 пати, дека ќе им се случи нешто лошо на најсаканите ( смрт на сестрата или слично), а тоа е она од што најмногу се плашат. Тоа со електрошоковите го имаше на шоу од Др. Фил ( американецот ), но не знам каде би можело да се направи таква интервенција. Доколку погорниот коментар знае, би сакал да те замолам да ми кажеш...
Цитирај
 
 
+4 #2 RE: ОПСЕСИВНО-КОМПУЛСИВНО РАСТРОЈСТВООКП 13-05-2013 20:22
Шокиран,знаеш ли воопшто какво е чувстувото и што значи да имаш ОКП дали имаш претстава како е да се мачиш по цел божји ден да отргнеш некоја глупа мисла од главата и колку и да се трудиш и да сакаш едноставно неможеш,а што е најтрагично е шо една таква мисла те прави толку мизерен,толку одвратен во твојата глава што дури почнуваш и да мразиш себеси,а зошто?!Затоа што ти паднало на памет некоја мисла која не е на место и ти чувстуваш толкава грижа на совеста како да си го сторил тоа,а не само да си го помислил и второ друго е да се миеш раце за хигиена,а друго е да идеш на чешмата и да неможеш да се оттргнеш од неа без да се измиеш точно 5 или нз колку пати ти паднало на умот дека треба да се мијат рацете за да не и се случи нешто лошо на некоја твоја драга особа или на тебе самиот,а ако не го направиш тоа се чувстуваш како најодвратниот човек на светот.Јас лично имам ОКП и имам земано терапија за тоа така да информирај се прво како што треба па после зборувај.
Цитирај
 
 
-2 #1 Шокираноблом 23-01-2012 01:01
Ел. Шокови ради опсесија?!(WTF)Со тоа што ја сметам статијава за тотално не корисна во смисла неконкретна (за не упатени) површна и небитна во споредба со други (според тежина) болести како политика и трупање на мат. добра а притоа газење по лешеви би можеле да приберете попатолошки примери на ОКР без банални споредби миење раце по 100 пати и малку подолу читам Електро-шокови ви ист контекст -ПА јас лично ги мијам рацете по 200X дневно во зависност од условите и местоположбата како на пр. градски или меѓуградски превоз со тоа се вметнувам и јас во ОКР-групата се со цел да не морам да примам медикаметозна терапија (синопен)со што сум во дисфункционално -вегетативно стање ради нехигиена односно бактерии на кој сум алергичен во последниве 2год. но тоа не значи дека го оправдувам ова растроство него барам подлабоки и суштински престави за како што реков ова растројство...
Цитирај
 
article thumbnailПАТОПСИХАОПШТ АДАПТАЦИОНЕН СИНДРОМ

Стресот, за жал, стана дел од секојдневието во животот на модерниот човек, но како всушност нашиот организам р  ... 


article thumbnailПАТОПСИХААКУПУНКТУРА ПРОТИВ ДЕПРЕСИЈА

Со акупунктура или со психотерапија, како и да решите да и се спротивставите на депресијата, резултатот е при  ... 


article thumbnailПАТОПСИХАСКРИЕНА ИЛИ МАСКИРАНА ДЕПРЕСИЈА

Илјадници луѓе ја кријат својата несреќа зад среќна маска. Дали можеби и вие сте еден од нив?


article thumbnailПАТОПСИХАШТО ЗНАЧИ ПАСИВНА АГРЕСИВНОСТ?

Кога ќе се спомене пасивна агресивност, сигурно ви звучи контрадикторно. Што всушност значи овој термин?


article thumbnailПАТОПСИХАБОРДЕРЛАЈН

Бордерлајн или граничното нарушување на личноста денес попознато како емоционално нестабилно нарушување на  ... 


article thumbnailПАТОПСИХАВРСКАТА МЕЃУ ГНЕВОТ И АНКСИОЗНОСТА

Гневот е силна емоција која ја засилува анксиозноста, стои на патот на успешна терапија и може да доведе до се  ... 


article thumbnailПАТОПСИХАЗА НЕКОИ НЕВРОТИЧНОСТА Е ПОЗДРАВА

Луѓето кои себеси се опишуваат како невротични и совесни имаат пониски нивоа на интерлеукин 6, биомаркер за в  ... 


article thumbnailПАТОПСИХАКАНАБИСОТ МОЖЕ ДА ДОВЕДЕ ДО ШИЗОФРЕНИЈА

Канабисот ги користи когнитивните слабости со биохемиска мимикрија при што може да одведе до развој на шизоф  ... 


article thumbnailПАТОПСИХАПАТОТ КОН РАЗБИРАЊЕ НА БИПОЛАРНОСТА

За биологијата и генетиката на биполарното нарушување сеуште не се знае доволно што го прави разбирањето на   ... 


article thumbnailПАТОПСИХАСТРЕСОТ И САМОДОВЕРБАТА

Еден од најдобрите начини да се справите со стресот е да стекнете поголема самодоверба.


Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.